Jdi na obsah Jdi na menu
 


aktuality

19. 10. 2013

 

 

.

.10.1.2009

Po několika mrazivých dnech se konečně teploměr vyšplhal na mínus jeden stupenˇ a tak jsme naše koníci mohli zapřáhnout do ,,saní".Kobylky se chovali celkem rozumně,ale Andy nám stále překážel a choval se jako hlavní aktér za což několikrát byl nucen přijmout ránu ojetem saní.

3.2.2009

Při včerejší aktualizaci plemenné knihy jsme se konečně dočkali, po velkém úsilý,zapsání klisny Daniele do hlavní plemenné knihy s hodnocením 7,5 bodu, které bylo převzato ze zemně původu Rakouska.Toto hodnocení je dosti vysoké ze stupnice,která je do 10. Hodnocení nad 8 bodů má u nás jen asi 11 klisen. Zároveñ do seznamu PK byl zapsán i Andy u něho však ještě musíme doložit paternitu,aby mohl mít potvrzen plný původ.

7.2.2009

Po rekonstrukci ,, saní ", které byly rozšířeny o další dvě místa jsme vyjeli na projíždku s plnou zátěží a na zbytcích sněhu jsme mohli vyzkoušet jak se budou ,, saně " chovat. Zkoška proběhla celkem úspěšně a nyní musíme doufat, že ještě nějaký sníh napadne a ,, saně " pořádně vyzkoušíme. 

8,2,2009

Včera už to bylo jako na jaře a dnes díky celodnnímu sněžení je okolí Studnic pokryto patnácti až dvaceti centimetry sněhu,při teplotě -3°C se znovu vrátila zima. Snad to zase nějaký čas vydrží,aby jsme mohli vyjet na ,, saních ".

29.3.2009

V sobotu 21.3.2009 jsme navštívili rakouské město TULLN AN DER DONAU,kde je ustájen hřebec jménem Anflug, otec našeho Andyho.Tuto návštěvu jsme uskutečnili za účelem získání několika žíní, které jsou potřeba na určení DNA a potvrzení původu Andyho.Budeme doufat že připouštěcí lístek je správný a původ Andyho se potvrdí. Při této příležitosti jsme udělali několik snímků hřebce Anluga,které jsou umístněny ve fotoalbu.

1.4.2009

Sníh už taje i na Studnicích a tak se výběh pro koně promněnil v bezedné bahno do kterého koně nemůžeme pustit.Proto než výběh vyschne budou muset koně většinu dne strávit  v boxu ve stáji.Ráno a večer však s nimi chodíme na procházku po silnici, aby nezapomněli chodit a nadýchali se čerstvého vzduchu,který však mají i ve stáji, která se dá dobře větrat.

6.4.2009

Dnes jsme obdrželi protokol o původu ANDYHO,který potvrzuje jako otce ANFLUGA a matku DANIELE.Tímto se Andy zařadil do velké rodiny pravých Haflingů.Nyní budeme očekávat jaký z něho vyroste Hafling.

9.4.2009

Konečně už vyschl výběh a díky pěknému počasí mohou koníci celý den trávit na čerstvém vzduchu. Protože vyschlo i pole tak jsme mohli využít Danielu k uvláčení. Pracovalo se s ní celkem v pohodě.

11.4.2009

Po zimní přestávce jsme se vydali na první jarní vyjíždˇku s maratonˇákem do kterého však mohla být zapřažena jenom Daniela poněvadž Camila se připravuje na plnění mateřských povinností.Jízda proběhla celkem bez problému až na občasné danielino střečkování.

16.4.2009

Tak jsme se o velikonoční neděli večer konečně dočkali prvního letošního hříbátka,které nám porodila Camila.Porod proběhl bez problému a po krátkém odpočinku se malá klisnička,která dostala jméno Claudie,začala neohrabaně stavět na své slabé nohy a hledat něco k snědku..Zatím je hříbátko až moc čilé a Camila mu po dvoře nemůže ani stačit,když jej chce mít stále pod kontrolou.  

26.4.2009

Dnes Claudie dovršila čtrnáctý den svého života a zatím se nachází celkem v dobré kondici.Jak je možné vydět na vložených fotografiích tak je stále při chuti a již se zapojuje spolu se svou mámou ke konzumaci sena,ale zatím jenou cumlá jednotlivé stonky . Camila byla tento týden již zapuštěna opět hřebcem Artist-l a nyní budeme tři týdny čekat zda se to povedlo. 

1.5.2009

Při pěkném májovém počasí jsme Camilu s Claudií poprve pustili do velkého výběhu,aby se malá seznámila s velkým prostorem.Po chvíli nejistoty ve větším prostoru se malá okoukala a začali závody s Camilou kdo je rychlejší.Až se obě vydováděli tak jsme chtěli vyzkoušet jak se obě zachovají při prvém setkání s Andym.Andyho jsme vzali na vodítko a zavedli k výběhu aby se s Camilou seznámil.Andy za velkého řehtání a stavění se na zadní se chtěl předvést.Po otevření brány Andy majestátně vtrhnul do výběhu a hned se hrnul ke Claudii,ale než se stačil vzpamatovat už zadní kopita Camili přistáli na jeho žebrech.Od této chvíle už reagoval na každý prudší pohyb Camili a držel se vbezpečné vzdálenosti. Z tohoto setkání je několik fotografií ve fotoalbu. 

8.5.2009

S velkým očekáváním jsme se zůčastnili hodnocení tříletých klisen v rakouském St. Georgen-Hart.Bylo zde předvedeno a bodově ohodnoceno padesátpět klisen.Podívaná to byla úžasná. Nejprve všechny klisny byli zmněřeny a potom venku předvedeny na asfaltovém podkladě před asi sedmi člennou komisí v chodu, v klusu a ohodnocen exsteriér.Potom opět celá komise zasedla v jezdecké hale, kde byli znovu jednotlivě všechny klisny předvedeny na pískovém podkladě jak v chodu tak v klusu a na závěr ve volnosti.Po této anabázi každá klisna byla ohodnocena bodově a po ohodnocení deseti klisen se opět vrátili do hali v pořadí podle získaných bodů,kde ještě komise provedla dohodnocení a seřazení podle vzhledu. Škoda že jsme museli po hodnocení třech desítek klisen odjet a nemohli být přítomni až do konce této velkolepé podívané. Při této příležitosti bylo pořízeno několik fotografií, které jsou ve fotoalbu.

9.5.2009

Dnes se opět po čtyřech týdnech sešlo naše stádečko koní  ve výběhu,které však bylo rozšířeno o nový přírustek zvaný Claudie.Andy se opět snažil přiblížit ke Claudii,ale Camila si ji opět dobře hlídala a Andy zase okusil camiliny kopyta.Největší obavy však byly ohledně Daniele,aby ji Camila nezranila a neublížila jejímu plodu.Setkání však proběhlo celkem bez problémů.

15.5.2009

Po jedné hodině v noci se na svět podíval letošní druhý přírustek do naší stáje.Přišel šest dní před termínem,ale zatím je celkem v pořádku a má se čile k životu.Poněvadž to je hřebeček tak dostal jméno podle začátečního písmene svého otce,kterým je Artist.A tak máme krásný párek Aron a Claudie,kteří jsou si hodně podobní.Jenom na Aronovi je poznat již od žačátku mohutnost a síla kostry.

17.5.2009

Dnes jsme s Andym vyjeli na regionální výstavu Haflingů do Kuchařovic nedaleko Znojma.Byli jsme zvědavi jak porota zhodnotí jeho postavu a mechaniku pohybu.Této výstavy se zůčastnilo celkem dvacet osm koní většinou z jižní Moravy a několik z Rakouska.Všechny koně byli rozděleny do pěti kategorií.Andy se ucházel o přízenˇ poroty ve věkové kategorii jednoročních hříbat.Přesto že v této kategorii soutěžili pouze tři koně a Andy byl nejmladší tak dokázal v této třídě zvítězit,čímž nás mile překvapil z čehož jsme měli velikou radost.

25.5.2009

Jsme se rozloučili s naším prvním odchovaným hříbětem - hřebečkem Andym,kterého si odvezl nový majitel od Kolína.Doufáme že se mu v nové stáji bude líbit i když tam pravděpodobně bude jedináček. Snad si zvykne.

26.5.2009

Po odchodu Andyho z naší malé stáje se dnes ve výběhu poprvé od porodu sešli kobylky se svými přírustky. Po prvém seznámení a vzájemném očuchání se hříbátka vrátila ke svým mámám,aby byla v bezpečí vůči pro ně neznámému stvoření. Ale při dalším pobytu už budou dovádět joko dva malí roštáci. 

13.6.2009

dnešního dne byla potvrzena březost Daniele a tak jsou opět obě klisny po první inseminaci březí s datem porodu Camili 22.3.2010, Daniele 25.4.2010.Camila i Daniela byli opět připuštěny hřebcem Artist-L. 

4.7.2009

jsme se zůčastnili výstavy koní chovatelů Moravy a Slezka v Tlumačově.Výstava byla rozložena do dvou dnů, kdy v sobotu 4.7. byli všichni koně předvedeni před porotu a ohodnoceni podle jednotlivých plemen. V plemeni Hafling bylo hodnoceno deset klisen z toho pět klisen s hříbaty.Protože celá kolekce byla nesourodá, tak byla pouze vyhlášená nejhezčí klisna a hříbě pod klisnou.Z naší stáje se předvedla Daniela s Aronem, na prvním místě jsme se však neumístnili,ale nemuseli jsme se před druhými stydět. Druhý den se však mněl nést ve slavnostním duchu,ale my jsme po skončení sobotního programu odjeli domů. Z této akce je několik snímků ve fotoalbu.

20.7.2009

Camila byla po delší době osedlána,aby povozila několik dětí.Tento úděl snášela celkem v pohodě a děti byli nadšeni z jízdy na konském hřbetu. Z této akce je několik fotografií ve fotoalbu Camili.

 5.8.2009

Camila opět ochotně povozila několik dětí ve výběhu a z této akce je několik fotek ve fotoalbu Camili.

7.8.2009

Konečně jsme se dočkali zápisu Camili do plemenné knihy, když se svod klisen uskutečnil v předvečer mistrovství malých koní v Hodějicích. Na cestu do Hodějic jsme museli naložit i Claudii,která svou první vyjíždku snášela celkem v pohodě.Po předvedení Camili před porotou,u kterého byla i Claudie,si malá ustlala ve stínu stromů a tvrdě usnula,důkazem toho je několik fotek ve fotoalbu.I když Camila dostala celkem malé hodnocení s výslednou známkou 5,5 bodu, ale po těch problémech které jsme museli podstoupit  jsme spokojeni.

3.9.2009

byla naše hříbátka předvedena před inspektora chovu Ing. Procházku ,který je oficiálně zapsal do evidence PK a zamaloval jejich znaky do připouštěcího lístku,který bude použit při vystavování jejich ,,průkazu koně".Po této pohodové akci však na obě hříbátka čekala dosti nepříjemná věc a to vpravení čipu pod kůži,čož proběhlo celkem v pohodě.Horší však pro obě hříbátka bylo konání Ing. Bukáčka a to vypálení evidenčního čísla nad pravou přední lopatkou a znaku Haflinga na levé zadní stehno. Claudie i Aron však celý proces snášeli statečně a z této akce je několik fotek v jejich fotoalbu. 

20.9.2009

jsme se vydali na šampionát Haflingů v Sankt-Paura,kterého se zúčastnili všechny spolkové  země Rakouska (kromně Tyrol).Bylo zde předvedeno asi 120 hafligů včetně čtyřicetičtyř hříbat pod klisnou.Podívaná to byla nádherná, nás však zajímali nejvíce hříbata,aby jsme mohli porovnávat s naší Claudií a Aronem.Máme zde už několik známích chovatelů z předešlích návštěv,ale je jen škoda že si s něma nemůžeme popovídat o chovech Haflingů v Rakousku, pro neznalost němčiny.Bylo uděláno několik snímků k nahlédnutí ve fotoalbu. 

4.10.2009

bylo vloženo několik fotografií ze sobotního ježdění Veroniky Jamborové a její kamarádky. V neděli si naši koníci užívali dobré pastvy ve volné přírodě. 

14.10.2009

okolí Studnic dnes pokryl bílý háv,který celý den zvyšoval svoji tlouštku neustálým sněžením.   Proto naši koníci byli od rána ve stáji,ale odpoledne se vydali na krátkou procházku po sněhovém koberci.Klisny vyběhli ze stáje jako by se nechumelilo,ale hříbátka nevěděli co se děje.Aron po chvilkovém zaváhání vyběhl za Camilou a Danielou,ale Claudie se bílého koberce zalekla a ze stáje jsme ji nemohli dostat.Po několika marných pokusech jsme ji museli zakrýt oči a po krátkém vzdorování vyběhla na bílý koberec,který si z nedůvěrou očichala a za asistence ostatních koní během několika okamžiků dováděla s Aronem jako obvykle.Bylo pořízeno několik snímků,které byly vloženy do fotoalba. 

26.10.2009

ve dnech 21.-25.10.2009 uspořádal svaz chovatelů Haflinga zájezd do Rakouska a Itálie,kterého jsem se zúčastnil.První den byl naším cílem Ebbs,kde je středisko Haflingů Rakouska.Zdejší chov je převážně zaměřen na chovné hřebce.Druhý den jsme navštívili chovatele Haflingů nedaleko Insbruku a dva chovatelé v Imstu.U těchto chovatelů jsme mohli vidět asi tři desítky překrásných chovných klisen. V odpoledních hodinách jsme se vydali na cestu do italského Merana,kde od pátku do neděle probíhal evropsk šampionát Haflingů.Sjelo se zde na dvěstěsedmdesát Haflingů ze sedmi evropských zemí.Tento šampionát je pořádán jednou za tři roky.Letos se tohoto šampionátu poprvé zúčastnili i dvě reprezentantky z Česka.V drezuře jela Pavla Dauman a v parkuru teprve čtrnáctiletá Krystýna Štechová,obě reprezentantky se tohoto úkolu zhostili se ctí.Soutěž našich reprezentantek probíhala ve dvou dnech.Pavla jela dvě kategorie a v obou skončila ve středu startovního pole.Krystýna páteční parkur zajela se ztrátou osmi trestných bodů což ji stačilo na dvacátéčtvrté místo ze čtyřicetičtyř startujících.Možná se u ní trochu projevila nervozita na tak významné soutěži a mladém věku.V sobotu v druhém kole už však jela jako profík bez jakéhokoliv  zaváhání až na poslední desátou překážku,kde ji Sany vypověděla poslušnost. Celá soutěž však pro ni byla velkou zkušeností,kterou může využít za tři roky v Pardubicích,  kam byl evropský šampionát přidělen v roce 2012.Z tohoto zájezdu je několik fotografií ve fotoalbu.

14.11.2009

dnešní den byl pro naše koníci poslední pohodový před začátkem odstavu hříbátek Claudie a Arona.V lonském roce se nám osvědčil postupný odstav Andyho a tak hříbátka začneme od zítřejšího dne postupně odvykat od mateřského mléka jejich matek a do týdne už by Claudie i Aron pili jenom vodu.Obě klisny Camila i Daniela se už musí věnovat  vyvíjejícímu se plodu v jejich těle. Z dnešního rozlučkového dne je několik fotografií ve fotoalbu.

25.12.2009

dnešní noci roztály poslední zbytky sněhu,když se rtut teplomněru vyhoupla na +7°C a tak místo vánoční vyjíždky na saních jsme vzali koně na pastvinu,kde si koníci pochutnali na místy ještě zelené trávě.Z dnešní pastvy je několik fotografií ve fotoalbu.

26.12.2009

i když letošní Vánoce byly zcela bez sněhu i na Studnicích,tak se dnešní den vydařil. Přesto že se teplomněr nedostal nad nulu,ale celý den svítilo slunce a tak jsme toho využili k osedlání našich koní.Vydali jsme se na projíždku po okolí,kde se mohli hříbátka ve velkém prostoru vyřádit a oni toho ve velké míře využili.Několik snímků je fotogalerii Daniele.

30.12.2009

tak jsme se konečně dočkali, že se mohli  v letošní zimě poprvé zapřáhnout koně do saní.Třeba že sněhu moc není,ale zem je promrzlá a na deseti centimetrové vrstvě sněhu je po nočním dešti škraloup,tak po zatravněných plochách se dá dobře jezdit.Při této příležitosti se dostatečně vydováděla i hříbata.

1.1.2010

Nový rok jsme zahájili v sedle na novoroční vyjíždce.Přesto že nám počasí nepřálo jak o vánocích,tak se vyjíždka vydařila a koně se opět mohli pohybovat ve volném prostoru. Nejvíce se však opět vydováděla hříbátka,která však musela být obezřetná kvůli kluzkému terénu.

20.1.2010

stále jsme se nemohli dočkat dostatečné vrstvy sněhu a dnes už ho bylo na saně až dost.Při dnešní projíždce sanice asi v padesáti centimetrové vrstvě sněhu už koníci museli vydat dost síly při prvním najetí.Najeli jsme asi 1 km okruh a při dalších jízdách už to bylo v pohodě.Foto ve fotoalbu.

24.3.2010

včera v neobviklou dobu ve dvě hodiny odpoledne Camila porodila malého hřebečka,který dostal jméno Axan.Letos jsme to riskli a jak se postavil na jeho dlouhé nohy,tak jsme   mu nebránili aby se napil mléka od své mámy.Zatím po třiceti hodinách se zdá být zcela v pohodě a tak budeme doufat,že se nebude opakovat situace z roku 2008.Na své mládí je až moc živý a většinu času tráví u své mámy sáním mateřského mléka.

26.3.2010

dnes poprve po porodu se Camila s malým Axanem vydali na procházku mimo box.Většina terénu v okolí je budˇ ještě pod sněhem nebo rozmáčená.Proto Camila s Axanem zůstali na dvoře,ale z malé procházky se během chvíle staly závody.Jak se Axan někam hnul tak Camila běžela za ním a měla co dělat aby mu stačila.Z této akce je několik fotek ve fotoalbu.

18.4.2010

včera opět  pro nás v neobviklou dobu během odpoledne a zcela neočekávaně Daniela porodila hříbátko - hřebečka.Ještě v poledne na sobě nedala nic znát,ale při příchodu do stáje o půl šesté již vedle Danče stál krásný hřebeček.I když se Daniela při porodu musele obejít bez naší asistence,tak snad bude všechno v pořádku a z malého hříbátka vyroste krásný Hafling.Hříbátko se bude jmenovat Asim.

22.4.2010

po krátké přestávce se zase obě klisny setkali ve výběhu,ale obě už měli na opatrování malá hříbátka,která se od své mámy nevzdálila na větší vzdálenost.Větší odvahu měl Axan,který měl snahu se k Asimu přiblížit,ale jak to zpozorovala Daniela, tak se musel Axan dát na ústup.Jinak se setkání obešlo bez větších problémů.Několik fotek je ve společném albu.Aron s Claudií museli zůstat v boxech,kde Aron vyváděl jako zběsilí,ale posléze pochopil že to jinak nejde.

9.5.2010

dnes poprve po porodu obou klisen jsme za pěkného počasí nasadili sedla a vyrazili na vyjíždku v délce asi čtyř kilometrů.Vedle klisen poklusávala i obě hříbata,na kterých po dojezdu byla znát únava z prvního výletu do přírody.Celá akce však proběhla bez větších problémů.

29.5.2010

jsme se účastnili druhého ročníku výstavy v Kuchařovicích s našimi jednoletými hříbaty Claudií a Aronem.Claudie ve třídě jednoletých a dvouletých klisen obsadila čtvrté místo.Porotu nepřesvědčila stavbou těla,ale dostala pochvalu za mechaniku pohybu.Aron ve třídě jednoletých a dvouletých hřebců obsadil druhé místo,jemu zase uškodilo hodně černých žíní v ocasu.I přesto postoupil do soutěže o šampiona výstavy ve třídě jednoletých a dvouletých,kde obsadil čtvrté místo.

19.6.2010

se naši Hafloši předvedli na setkání Nových Měst.Dostali jsme možnost povozit děti v sedle našich klisen Camili a Daniele na zahradě základní školy na Malé ulici.S našimi klisnami jsme museli vzít i obě hříbátka,která se i když v malém prostoru,dosti vydováděla,že ke konci dne už jenom odpočívala jak je patrno na fotkách ve fotoalbu.Jinak všichni koníci celý den prožili v pohodě,i když klisny museli odvozit dosti zájemců z řad dětí o svezení v sedle.

27.7.2010

naši stáj opustila Claudie,pro kterou si přijela nová majitelka,které přejeme aby si z Claudie vychovala hodného a líbivého Haflinga.

28.9.2010

nejprve se chci omluvit návštěvníkům našich stránek za nečinnost ,která byla způsobena hospítalizací v nemocnici.Za poslední měsíc se toho moc v naší stáji nedělo,ale přesto se udály dvě dosti pro naši stáj významné události.15.9.2010 byla naše dvě hříbata označena a přijata do rodiny Haflingů a 25.9.2010 opustil naši stáj Aron,který byl novou majitelkou odvezen až na Šumavu.Přejeme mu v nové stáji pohodu,kde snad ve společnosti dalšího Haflinga bude spokojen.

1.10.2010

po měsíčním pobytu našich koní ve výběhu,kde jim chyběla pastva,se opět dostali ke vzrostlé trávě.I když pastvina není moc velká(asi čtyři tisíce metrů),tak je na konících vydět spokojenost a hříbata mají dostatečný prostor pro svoje dovádění.Jediný problém pro nás je,že je musíme vodit přes vesnici asi čtyřista metrů.Ve společném fotoalbu je několik fotek.

27.11.2010

na Vysočinu se již přihnala zima a tak koníci musí vzíti za vděk výběh,který je přimrzlí a pod sněhem.Je to však pro ně mnohem lepší než to špinavé bahno,kterého si v letošním podzimu užili až dost.

4.3.2011

včera v osmnáct  hodin se naše stáj rozrostla o jednoho člena a opět se nám Camilu nepodařilo uhlídat.S porodem si poradila sama,ale při vstupu do stáje bylo hříbátko  ještě ve vaku a napojeno na pupeční šňůru.Během hodiny však již stálo na nohách a hledalo něco na posílení,což se mu po krátké době podařilo ochutnáním mateřského mléka.Nyní se zdá hříbátko v pohodě a my budeme očekávat co z naší klisničky jménem Carmen vyroste. 

24.3.2011

včera se opět opakovala situace ze 4.3.2011,ale s tím rozdílem že hlavní aktérkou byla Daniela.K naší velké radosti nám Daniela konečně porodila klisničku,která dostala jméno Denka,ale již na ni voláme zkráceně Deni.Nyní se již budeme těšit z pěkného páru malých klisniček z kterých snad vyrostou krásní Hafloši.

26.3.2011

po delší odmlce jsme osedlali Camilu a spolu s malou Carmen jsme vyrazili na kratší projíždku v okolí Studnic.Camila si nejprve postvila hlavu že nepůjde,ale po menší domluvě vyrazila spolu s Carmen do přírody.Jak jsme se dostali za ves tak už celkem v pohodě kráčela jako vždy. 

29.3.2011

dnes se zase po menší odmlce naše obě klisny sešli v ne zcela vyschlém výběhu,aby se seznámili s novými přírustky ve stádě.První setkání v novém složení bylo plné nedůvěry a rychlých běhů jak hříbátek tak i klisen.Po kratší době se všichni uklidnili,ale navzájem od sebe udržovali bezpečnou vzdálenost.

 

14.5.2011 včera jsme se vydali do Rakouska,kde se konal svod klisen.Bylo zde předvedeno čtyřicet klisen,jedna hezčí než druhá a tak se bylo na co dívat.Nejlépe hodnocená byla klisna Demattea chovatele Richarda Hintereggera,u kterého se narodila i naše Daniele.Druhá nejlépe hodnocená byla Daily Star v majetku rodiny Digruber,která má velmi úspěšný chov.Také jsme pořídili několik fotografií,které jsou ve fotoalbu.

28.5.2011

jsme se účastnili III. regionální výstavy Haflingů v Kuchařovicích.I když nám počasí nepřálo,tak jsme odjížděli domů spokojeni.Přesto že naše cesta nezačala nejlépe,když Asim ve voze dost vyváděl a při zastavení v Novém Městě jsme byli nemile překvapeni,když ve voze ležel na zádech.Po uvolnění vazaček jsme ho museli z vozu vyvést a znovu naložit,ale zbytek cesty už byl v klidu.Jenom že při předvádění na předvadišti začal kulhat a tak byl z hodnocení vyloučen.  Zato však Axsan se předvedl v plné parádě.I když v tělesném rámci nijak nevynikal,tak při předvdení v kroku,ale hlavně v klusu neměl konkurenci.Musel se před ním sklonit i hřebeček dovezený z Ebbstu,světového střediska chovu Haflingů.Proto nás Axsan mile překvapil a uvydíme co z něj vyroste.

1.7.2011

dnešní den je nejsmutnější v naší krátké historii chovu Haflingů,když naši stáj opustili zakladatelky chovu Camila a Daniele i se svými potomky, milími hříbátky Carmen a Denkou.Těžko jsme se s nimi loučili,ale nebylo jiné východisko.Doufáme že v nové stáji Novohradských Hor budou spokojeni a z malých hříbátek vyrostou krásní hafloši.Doma nám zůstali dva raubíři Axan a Asim,kteří nám alespon trochu pomohou překonat smutek po odchodu našich milovaných kobylek.

20.8.2011

jsme se vypravili do rakouského Joachimsbergu,rodiště naší Daniele,na hafligerskou šou.Bylo zde k vydění na sedmdesát Haflingů,od hříbat až po plemenné hřebce.Koně se předvedli jak v hodnocení exterieru,tak v dovednosti.Byla to nádherná podívaná.Při této příležitosti jsme navštívili chovatele Richarda Hintereggera u kterého se naše Daniela narodila.Chovatel stále ještě vlastní mámu Daniele,dvacetitříletou Dagmar,která ještě dává hříbata.

25.9.2011

v sobotu 24.9.2011 se mi splnilo přání,podívat se na aukci půlročních hříbat v tyrolském Ebbsu.Byla to nádherná podívaná na dvě stě hříbat připravených na aukci,jedno hezčí než druhé.Všech dvě stě hříbat bylo podle čísel umístěno ve velkém stanu a odtud byli jednotlivě voděny na raitplac,kde byli předvedeny na lonži a případní zájemci měli možnost jednotlivá hříbata vydražit.Nejdrašší hříbě bylo vydraženo za 18000 euro.Několik fotek je ve fotoalbu z návštěv z Rakouska

6.10.2011

se naše malá stáj  rozrostla o klisnu Samii,kterou jsme dovezli z Dolního Rakouska od chovatele rodiny Hecher z oblasti Gloggnitz..Samia, v letošním roce jako tříletá,byla na svodu v St. Georgen-Hart ohodnocena známkou 7,59 bodu.I když se narodila v Dolním Rakousku,tak plným původem pochází z Tyrolska po hřebci Nordtirol a matka po Amadeus.Tito dva hřebci jsou jedni z nejlepších v tyrolském chovu Haflingů a tak budeme čekat jak naši kobylku ohodnotí česká komise na nějaké výstavě.

27.10.2011

se poprve všichni tři koně sešli ve výběhu. Axan spolu  s Asimem po týdení pauze od kastrace Axana a s nimi i náš nový přírustek klisna Samia.I když jsou spolu klisna, hřebec a valach,tak po počátečním chaosu si po chvíli rozdělili pozice.Jako vítěz ze všech bojů vyšla klisna Samia,která si svou nadřazeností vymohla absolutní autoritu.Mladí se snažili, ale po pár kopancích od Samie uznali že budou muset poslouchat. 

20.11.2011

po měsíční pauze,která byla způsobena menším zraněním,jsme opět osedlali Samiu.Byli jsme zvědavi jak se bude chovat,ale přesvěčila nás,že nic nezapoměla a povozila zájemce o svežení.

8.2.2012

se naše malá stáj nad ránem  rozrostla o nový přírustek. Klisna Samia porodila malé hříbátko (klisničku), které dostalo jméno Sany. Přesto že jsme se na porod pečlivě připravovali,tak Samia musela celý porod zvládnout sama.Ještě ve tři hodiny v noci nic nenasvěčovalo tomu, že se porod blíží. Před šestou hodinou při zapnutí monitoru,  jsem nemohl uvěřit tomu, že se v boxu již prochází něco na víc.Po příchodu do stáje tu již v boxu stálo hříbátko,v tu chvíli veliká radost,ale při pomyšlení na to co se mohlo stát se mi roztřásla kolena. Samia ve svých čtyřech letech a jako prvnička však odvedla perfektní mateřskou péči. Budeme doufat že s pomoci boží nám ze Sany vyroste krásný Hafling.

14.2.2012

konečně se trochu oteplilo,teploměr vystoupal na -5°C a tak šest dnů po porodu Samia spolu se Sany vyrazili na první krátkou procházku.Všude je plno sněhu a tak postačil prostor na dvoře,který mají naši dvouroční hafloši udusaný při jejich hrátkách.Pro Sany to bylo zatím jen nedůvěřivé zkoumání bílé hmoty a první krůčky na pro ni ještě neznámém povrchu.Přesto se však předvedla jako modelka na molu,aby jsme mohli udělat několik snímků.

18.3.2012

většina sněhu už roztála a tak se Samia spolu se Sany vydali na první vycházku do volné přírody,kde si to Sany patřičně užila. Louky na kopcích jsou celkem dosti vyschlé a tak si poprve Sany vyzkoušela běh bez překážek,které jsou ve dvoře.

4.4.2012

se sešla poprve ve výběhu po dvou měsících od porodu Samia a Sany s Axanem,když Asim odpočíval po včerejší kastraci v boxu.I když jejich setkání jsme sledovali s obavami,tak po chvíli běsnění se všichni tři uklidnili.Samia si Sany  hlídá a Axan se musí držet v bezpečné vzdálenosti.Nyní nás čeká ještě začlenění do stáda Asima,který však ještě bude asi týden odpočívat v boxu a chodit  jen na malé procházky.

18.4.2012

se naše celé malé stádo haflingů sešlo v rozšířeném výběhu,kde mají vetší prostor,aby se mohli vydovádět a oni toho patřičně využívají.Sany se s oběma již valachy spřátelila a oni ji berou s respektem,když Samia ji hlídá a někdy jim dá najevo kdo je pánem.

28.4.2012

jsme se vydali na návštěvu třech chovatelů v Rakousku,kde byl naším hlavním cílem hřebec Steinkogel(otec naší Sany).Byli jsme však zklamáni,neboť Steinkogel byl na nějaké výstavě. I  když majitel Moser nebyl doma tak jsme si mohli prohlédnout ostatní koně,většinou hřebci a porovnat s naším malím stádem.U chovatele Karner byli zase jenom klisny a jedna hezčí než druhá.Nakonec u chovatele Johanna Hinterbergena byli dvě klisny s hříbaty,loňské jednoroční po hřebci Stolzalm a letošní po hřebci Walando.Tady jsme se zdrželi nejdéle,proto že jedna z klisen je Senorina,která je matka naší Samie. A tak nám musel majitel odpovědět na mnoho otázek  ohledně naší koňské rodiny. Z naší návštěvy jsem pořídil i několik fotek,které jsou ve fotoalbu z návštěv Rakouska

26.5.2012

byla Samia spolu se Sany naloženy do přepravníku pro koně,aby se vydali na první předvedení před porotou na regionální výstavu Haflingů v Kuchařovicích u Znojma.Byli jsme velmi zvědavi jak se předvedou a co na to řeknou posuzovatelé.I když v letošním roce vyšlo počasí ,tak účast nebyla tak početná jako v minulích létech,ale za to kvalita byla vyší.V kategorii klisny s hříbaty naše koně bezpečně zvítězili a z každé další kategorie první dva postupovali do finále.Zde se představilo celkem osm koní Z těchto osmi koní nakonec v kolbišti zůstali dvě klisny a to naše Samia a klisna Calera po Amadeus,která byla určena jako šampion výstavy.Přesto že Samia skončila jako druhá tak jsme velmi spokojeni a budeme se těšit snad na další úspěchy.Velký dík také patří Petře Sekové(majitelka naší Claudie) za pěkné předvedení Samie.

27.5.2012

hned druhý den po výstavě v Kuchařovicích jsme se vydali opět do Rakouska k chovateli Leopoldu Moser,kde probíhal 1. ročník chovatelského dne Haflingů.V této stáji jsou ustájeni čtyři plemenní hřebci,mezi kterými je otec i naší Sany Steinkogel a otec již prodaného našeho hřebečka Andyho  chovný hřebec Anflung.Bylo zde předvedeno asi dvacetpět letošních hříbat pod matkou,která jsou po plemenních hřebcích zde ustájených a to Steinkogel,Walando a Anflung.Čtvrtý hřebec Mahady ještě žádné potomky nemá,protože byl uchovněn až v letošním roce. Mněli jsme tedy možnost porovnat naši Sany se zde předvedenými hříbaty a dovolím si říci že by jsme se nemuseli za naší Sany stydět.

7.8.2012

ve dnech 3.-5. srpna jsme se vydali na mistrovství evropy Haflingů,které se uskutečnilo ve Stadl Paura,které leží v Horním Rakousku.Sjelo se zde okolo 260 haflingů z celé Evropy,kteří soutěžili v několika disciplínách jak pod sedlem tak v zápřahu.Poněvadž bylo hodně disciplín,tak některé probýhali souběžně a proto se bylo stále na co dívat.Česko bylo zastoupeno pěti soutěžícími,kteří si nevedli vůbec špatně.Naše pozornost však byla soustředěna na hřebce Steinkogel,který je otcem naší Sany.Steinkogel soutěžil v drezuře,kterého sedlala teprve šestnáctiletá Nici Moser, s velmi pěkným umístěním na 3.místě.Naše republika v této třídě  byla zastoupena třemi soutěžícími,kteří se umístili na 8.,14.a 19.  místě.

7.9.2012

byla Sany popsána,očipována,vypálena a vzata do evidence plemenné knihy Hafling.

8.9.2012

jsme se vydali na šampionát mladých klisen plemene hafling ročníků 2006 - 2009 do Pardubic,který se konal vrámci programu 14.MEZINÁRODNÍ VÝSTAVY O KONÍCH A LIDECH.Letošní ročník měl název ,,NĚŽNÁ JÍZDA". Na šampionátu bylo předvedeno celkem třináct klisen plemene hafling,které hodnotili dva posuzovatelé z Itálie a  jeden z ČR. Většina klisen byla narozena v Rakousku a do ČR dovezena buď z aukce hříbat v Ebbsu a nebo dovezena již jako starší.Přesto že se naše Samia mnoha lidem velmi líbila,tak posuzovatelé z Itálie jí vytkli hodně bílích chlupů v srsti a mírně propadlý hřbet,který by mohl být i následkem její březosti.Proto jsme museli spolknou hořkou pilulku s umístěním na samém konci startovního pole.Nyní již musíme jen doufat,že její potomci snad budou lépe hodnoceni.      Samotná Samia nám to snad vynahrdí v její poslušnosti jak pod sedlem,tak i v tahu a porodí ještě hodně krásných potomků.

6.10.2012

v sousední vesnici Kuklíku proběhla Hubertova jízda,které jsem se zúčastnil s naší Samii. Celá akce byla perfektně připravena a za krásného počasí to byl pěkný zážitek.Na akci jsem se vydal spolu se čtyřmi koňmi ze stáje AXA v Radešínské Svratce,které k nám dopravil majitel  stáje v přepravním vozíku.Hlavní akcí bylo bylo obět asi deseti kilometrový úsek v krásné krajině Českomoravské Vysočiny.Na několika místech po trase byly vytvořeny umělé překážky,kde si jezdci mohli vyzkoušet skokové schopnosti svých koní.Přesto že naše Samia nemá moc naježděno, tak jsme ho spolu celý projeli i když jsem část cesty musel jít po svých.Po dojezdu byli připraveny ještě dvě soutěže a to jízda mezi tyčemi(slalom) a hon na lišku.V obou soutěžích si velmi dobře vedla asi dvanáctiletá Iveta Hanychová ze stáje AXA.Ve slalomu skončila o vlásek druhá a v honu na lišku měla již liščí ohon na dosah,ale v poslední chvíli ji vybočil kůň a tak jej získala jezdkyně z Kameniček.

28.1.2013

na podzim minulého roku hřebec Nortirol (otec naší Samie) byl zapůjčen z Tyrolského Ebbsu do USA státu Ilinois,kde bude působyt v plemenitbě po dobu třech roků.Tímto naše Sany bude mít své poloviční sourozence až v Americe.

20.3.2013

po 226 dnech březosti se Samii dnes krátce po půlnoci narodilo hříbátko - klisnička,která dostala jméno Selena.Opět bez očekávání a jakýchkoliv příznaků si s celým porodem musela poradit sama.Ve dvě hodiny v noci při pohledu na monitor jsem nemohl uvěřit vlastním očím,když vedle Samie v boxu stálo hříbátko.Snad všechno proběhlo v přádku a my se budeme moci těšit z nového přírustku.

25.4.2013

za třicetšest dní po porodu Samie se zase naše malé stádečko mohlo sejít ve výběhu, ale zvětšené o malou Selenu.Byly však obavy jak se k malé Seleně budou chovat tříletí valaši a loňská klisnička Sany.Jenom že Samia dala všem najevo kdo je tu pánem.Selenu si stále hlídala a na jaký koliv zájem ze strany zbytku stáda hned nekompromisně řešila.Nejvíce však drží na větší vzdálenost Seleninu sestru Sany.

10.5.2013

jsme se vydali do St.Georgen - Hart,kde se konal kerung klisen plemene hafling Dolního Rakouska.Bylo předvedeno čtyřicetčtiři klisen,tak že se bylo na co koukat.Nejlépe hodnocenou klisnou byla Bel Espirit s 8,36 bodu chovatele rodiny Digruber z Joachimsberg a druhá nejlépe hodnocená La Guardia s 8,32 bodu chovatelky Elisabeth Hoppel z Turnitz. Bylo pořízeno několik snímků,které jsou ve fotoalbu z návštěv Rakouska.

25.5.2013

se uskutečnil V. ročník  regionální výstavy plemena hafling v Kuchařovicích na které jsme se účastnili s naší jednoletou klisničkou Sany.Byli jsme zařazeni do třídy jednoletých a dvouletých. Bylo zde pouze pět koní,z toho tři dvouleté klisničky,naše Sany jednoletá a ještě jeden jednoletý hřebeček.Přesto že jsme celkově skončili na třetím místě,tak nás to moc nepotěšilo,ale ohlasi od laitské veřejnosti na naši Sany byli velmi dobré a potěšující.

20.8.2013

z naší stáje odešel Asim a tím je naše malé stádečko zase o něco menší.Snad bude více času na zbývající čtyři koníci.

19.9.2013

byla Selena zapsána do rodiny Haflingů, proto musela podstoupit pro ni dva nepříjemné úkony.  Vpravení čipu do šíje a na levé stehno vypálení znaku pro haflingi. Vše snášela statečně.

19.10.2013

se uskutečnil na Kuklíku třetí ročník Hubertovi jízdy na niž se sjelo přes čtyřicet koní.Naše Samia však tam byla jako jediný hafling.Letošní rok zde byla podruhé a již to na jejím chování bylo znát,ale přesto si neodpustila několik extenpore,když si vynucovala svým chováním že si bude dělat co bude chtít ,ale to se jí však nepovedlo.Nakonec jsme se však oba v pohodě vrátili.

29.5.2014

skoro po třech letech pobytu v naší stáji se dnes Samia vydala na cestu do Orlických hor,kde našla nový domov.Za tuto dobu nám dala dvě klisničky,s kterých dá-li Bůh, si snad vychováme krásné a pohodové haflingi. Na novém působišti jí přejeme vše dobré.

30.5.2015

jsme se vydali s naší Sany do Kuchařovic,kde se konal svod a již VII. ročník regionální výstavy haflingů.Při hodnocení na svodu dostala 7,1 bodu a tím se zařadila do ,,hlavní plemenné knihy haflingů".S tímto hodnocením můžeme být celkem spokojeni a doufat,že i zdravotně bude v pořádku a snad nás někdy potěší i hříbátkem.                                  

Odpoledne proběhla výstava,kde byla Sany vyhodnocena jako třetí v pořadí,v kategorii tří až šestiletých klisen.Sany se v Kuchařovicích asi líbylo,protože jsme při nakládání do přívěsu museli vynaložit dosti úsilí na její naložení.S pomocí několika přihlížejících se nám to nakonec podařilo a mohli jsme odjet domů.

29.6.2015

jsme se vydali na šampionát mladých klisen plemene hafling v Brně,který se konal v rámci výstavy hospodářských zvířat.Sjelo se zde čtrnáct klisen ve stáří tři až šest let.Klisny byli rozděleny do dvou kategorií a to 3-4 leté,5-6 leté.Naše tříletá Sany byla v kategorii,kde se sešli čtyři klisny a to dvě importované jako hříbata z aukce v Ebbsu a dvě z českého chovu.Tuto třídu vyhrála klisna Moneta,která v šampionátu celkově skončila druhá.Naše Sany i když byla hodnocena jako čtvrtá,přesto od veřejnosti jsme slyšeli pochvalné hodnocení.Byli jsme též mile překvapeni chováním Sany v hale,kde bylo mnoho obecenstva a dosti hlasité reproduktory.Sany to vše snášela v klidu a pohodě.

9.9.2016

se uskutečnil svod klisen plemene hafling v Bílku u Chotěboře.Naše Selena byla ohodnocena známkou 7,4 bodu a tím se dostala do hlavní plemenné knihy.S naměřenou výškou v kohoutku 150 cm přerostla Sany o 7 cm.

10.9.2016

dnes jsme poprvé osedlali Sany a prozatím se ukázala jako nejklidnější kůň v naší stáji.Nesmíme ji však moc přechválit,vše ukáže až čas!Bylo by dobře aby ji napodobyli Selena i Axan!

30.6.2017

Konečně jsme se dopracovali k tomu,že se dá na Sany a Seleně vyjet pod sedlem do volné přírody.Je třeba však být ve střehu neboť je ještě něco nového překvapí.

5.8.2017

Dnes jsme se s našimi kobylkami vydali na mezinárodní šampionát haflingů do Pardubic. Šampionát byl rozvržen na 4.- 6. srpna,kde se haflingové prezentovali ve sportovních soutěžích a v sobotu pátého byla uspořádána výstava.Na výstavě bylo předvedeno na padesát haflingů z Česka,Slovenska, Rakouska a Německa.Naše kobylky se představili každá v jiné třídě.Selena ve třídě 3-4 leté,kde byla dosti velká konkurence a tak se neumístnila.Sany ve třídě 5-7 leté kde byla konkurence o něco slabší a tak v klisnách českého chovu skončila na třetím místě. 

8.3.2018

Dnes je to přesně deset roků,kdy se v naší stáji objevil první  hafling a to klisna Camila.Za další dva měsíce  do naší stáje přicestovala březí klisna Daniele   z Dolního Rakouska.Do roku 2011, kdy naši stáj opustili,u nás porodili sedm hříbat.Na podzim téhož roku k nám přicestovala březí klisna Samia opět z Dolního Rakouska od rodiny Hechr.Samia zde porodila dvě hříbátka a to klisničky.V současné době se v naší stáji nachází valach Axan a klisny Sany a Selena.

11.7.2018

Dnes naši stáj po osmi letech života opustil Axan,který byl převezen na nové působiště do Radešínské Svratky,kde bude ve společnosti dalších osmi koní.Prozatím byl pouze zapůjčen a bude záležet jak se do nové stáje začlení.Pakliže se osvětší tak by tam zůstal natrvalo.

12.12.2018

Dnešním dnem byl Axan natrvalo vymazán z naší stáje a zaevidován ve stáji Axsa v Radešínské Svratce.Přejeme mu na novém působišti pohodu ve společenství dalších osmi koní.

20.4.2019

Dnes se naše stáj rozrostla o hříbátko (klisničku) Sisi,kterou porodila Selena.Prozatím je vše v pořádku a tak budeme doufat že z ní vyroste krásný hafling.

1.5.2019

Dnes se naše stáj rozrostla o další hříbátko a to Stellu,kterou porodila Sany.

23.11.2019

Dnes naši stáj opustila klisnička Sisi, která se vydala směr Havl. Brod a tak případná návštěva v jejím novém domově nebude žádný problém.

25.11.2019

Dnes jsme se rozloučili s druhým letošním hříbátkem Stellou,která se vydala směr Tábor.V novém domově bude mít hodně přátel a rozsáhlé pastviny!

1.9.2020

V letošním roce jsme s našimi koníky nikam nevycestovali,ale prvidelně dvakrát v týdnu s nimi jezdíme na vyjížďky do přírody v sedle.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář